Daugelis elektroninių nusikaltėlių veikia labai profesionaliai. Sukčiavimo žinutės ir suklastotos svetainės iš tikrųjų gali būti sukurtos sumaniai ir atrodyti teisėtai. Asmeninis budrumas ir žinios apie įvairius nesąžiningus bandymus padeda nustatyti sukčiavimą ir nuo jo apsisaugoti.
Galimos sukčiavimo formos:
Ar esate įpratę ieškoti savo interneto banko prisijungimo puslapio „Google“ paieškoje? Jei esate, turite pakeisti šį įprotį. Išmintingiausias būdas eiti į internetinį banką yra įvesti teisingą adresą interneto naršyklės adreso juostoje.
Anksčiau suklastotos svetainės buvo lengvai atpažįstamos pagal netaisyklingą kalbą ar neįprastą informacijos išdėstymą. Tačiau dabartiniai sukčiai yra gana kvalifikuoti ir dažnai dirba profesionaliai.
Taip pat turėtumėte skeptiškai žiūrėti į paieškos sistemos, pvz., „Google“, pateiktas nuorodas. Sukčiai sukuria tikros išvaizdos suklastotas svetaines, kurios kartais užima aukščiausius paieškos rezultatus vietoje tikrų svetainių.
Apgaulingos svetainės tikslas yra priversti žmones manyti, kad jie lanko tikrąją svetainę, pvz., savo internetinį banką, ir sukčiauti tarp nieko neįtariančių aukų, kad gautų internetinio banko vartotojo identifikavimo ar kitą asmeninę informaciją.
Į apgaulingą svetainę galite patekti ir kitais būdais, pvz., per nuorodą tinklalapyje arba iššokantį skelbimą. Turėtumėte būti ypač atsargūs, jei į interneto banko prisijungimo puslapį pateksite per nuorodą nežinomoje svetainėje.
Kaip atpažinti sukčių svetainę?
Sukčiavimo svetainės adresas dažnai bus panašus į tikrosios svetainės adresą. Pvz., vietoje opbank.lt sukčiai galėtų pakeisti raidę „o“ į skaičių „0“, tokiu atveju adresas atrodytų taip: //www.0pbank.lt.
Patys įvesdami savo interneto banko adresą naršyklės adreso juostoje, galite būti tikri, kad esate teisingame puslapyje.
Visi internetiniai bankai naudoja užšifruotą naršyklės duomenų apsikeitimo srautą. Tokiais atvejais prisijungimo puslapio adreso juostoje rodoma spynos piktograma. Jei puslapis nėra užšifruotas, galite būti tikri, kad susiduriate su suklastotu interneto banko puslapiu.
Svetainės sertifikatą galite peržiūrėti spustelėję spyną. Sertifikatas parodys domeno pavadinimą. Tikrame tinklalapyje domeno vardas yra svetainės, kurią ketinote aplankyti, adresas ir jis priklauso organizacijai, kurios paslaugomis naudojatės.
Jei suskamba jūsų durų skambutis ar telefonas, o besikreipiantis asmuo prisistato policijos pareigūnu ir prašo jūsų interneto banko vartotojo identifikacinių duomenų ar kredito kortelės numerio, galite būti tikri, kad jis yra sukčius. Sukčiavimas apsimetant policininkais yra gana dažnas. Tokių sukčių aukos dažnai yra vyresnio amžiaus žmonės.
Apsimetančiųjų policininkais tikslas yra priversti jų aukas atskleisti savo interneto banko vartotojo identifikacinius duomenis ar mokėjimo kortelės duomenis.
Apsimetantys policininkais asmenys dažnai kreipiasi į savo aukas, skambindami jiems telefonu ar net pasibelsdami į jų duris. Jie prisistato policijos pareigūnais siekdami laimėti aukos pasitikėjimą. Jie įspėja savo auką apie galimą arba siūlo pagalbą sprendžiant jau įvykdytą nusikaltimą. Štai kodėl jie tvirtina, kad jiems reikia aukos internetinio banko vartotojo identifikacinių ar mokėjimo kortelės duomenų. Pasitaiko atvejų, kad apsimetantys policininkais asmenys savo aukai pasako, jog aukos turtui gresia pavojus ir dėl saugumo jis turi būti perduotas policijai.
Policininku apsimetantis asmuo gali būti labai atkaklus ir su auka susisiekti kelis kartus. Jis gali bauginti ir spausti auką veikti greitai, pranešdamas apie gresiantį pavojų ar nusikaltimą.
Tikras policijos pareigūnas niekada neprašo jūsų interneto banko vartotojo identifikacinių ar mokėjimo kortelės duomenų
Tikros teisėsaugos institucijos, bankai ar kitos patikimos šalys niekada neprašo jūsų interneto banko vartotojo identifikacinių ar mokėjimo kortelės duomenų. Todėl niekada neturėtumėte niekam atskleisti šios informacijos.
Be to, policija neturi banko sąskaitos, į kurią būtų galima pervesti piliečių lėšas, siekiant apsaugoti juos nuo nusikaltimų. Neperduokite savo turto asmeniui, kuris tariasi esąs policijos pareigūnas ir tvirtina, kad gali apsaugoti jūsų pinigus nuo nusikalstamos veiklos.
Kaip sužinoti, ar asmuo yra apsimetėlis?
Jei jums paskambina asmuo, kuris teigia esąs policijos pareigūnas, turėtumėte patikrinti, ar jis juo prisistato teisėtai:
Kontaktinę policijos nuovadų informaciją galima rasti internete adresu www.policija.lt
Jei prie jūsų durų pasirodo kas nors, kas teigia esąs policijos pareigūnu, prieš įleisdami į vidų atlikite šiuos veiksmus:
Išradingi nusikaltėliai nuolat sugalvoja naujų sukčiavimo būdų
Sukčiai dažnai yra gana organizuoti ir profesionalūs. Kai žmonės išmoksta išvengti netikrų policininkų sukčiavimo, nusikaltėliai sugalvoja naujus būdus. Pavyzdžiui, apsimeta netikrais giminėmis.
Netikrų giminių sukčiai paprastai paskambina vyresnio amžiaus asmeniui ir pasako, kad jų giminaitį ištiko bėda ir jam skubiai reikia pinigų. Sukčius nurodo banko sąskaitos numerį, į kurią kuo greičiau turėtų būti pervesti pinigai. Tačiau sąskaitos savininkas, žinoma, yra ne nelaimės ištiktas giminaitis, o patys sukčiai.
+370 5 2472075
info@opbank.lt
Konstitucijos pr. 29,
4 aukštas, Vilnius