Kam priklausys rytojaus finansų rinka?

[OP | 2017-05-10]JAV finansinių technologijų įmonė Nasdaq, Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU), „OP Corporate Bank“, „Seesam Insurance AS  Lietuvos filialas“ bei „KPMG Baltics“, subūrusios moksleivius išbandyti jėgas pirmą kartą Lietuvoje vykusioje Finansų olimpiadoje, paskelbė nugalėtojus. Olimpiados, kurioje buvo vertinamos vyresniųjų klasių mokinių finansų žinios, prizines  vietas  užėmė dešimt vyresniųjų klasių moksleivių. Du Vilniaus licėjaus moksleiviai surinko didžiausią taškų skaičių ir pasidalino pirmąją vietą. Mokiniai iš Vilniaus Žirmūnų, Vytauto Didžiojo universiteto „Rasos", Kauno technologijos universiteto, Kauno Juozo Grušo meno gimnazijų užėmė antrąsias ir trečiąsias vietas.

Tarp dalyvių – mokiniai iš visos Lietuvos

Finaliniame Finansų olimpiados etape dalyvavo 89 mokiniai iš įvairių Lietuvos regionų: Alytaus, Jonavos, Kupiškio, Palangos, Panevėžio miestų bei Radviliškio, Ukmergės ir Vilkaviškio rajonų. Finansų olimpiados nugalėtojus apdovanojo VGTU Verslo vadybos fakulteto dekanė prof. dr. Jelena Stankevičienė, Nasdaq vertybinių popierių paslaugų ir technologijų bei verslo kompetencijų centro Vilniuje vadovė Arminta Saladžienė, "OP Corporate Bank"plc Lietuvos filialo administracijos vadovė Erika Voverė bei kitų finansų bendrovių atstovai, prisidėję prie finansų olimpiados idėjos ir susibūrę į atsakingos kaimynystės projektą „K29“ verslo centre Vilniuje.

„Džiaugiamės sulaukę daug moksleivių, o taip pat ir mokytojų, kurie Finansų olimpiados finalo metu dalyvavo finansinio raštingumo metodiniame seminare. Dalyvių skaičius ir susidomėjimas rodo, kad tokia olimpiada yra reikalinga ir svarbi“,  – kalbėjo VGTU Verslo vadybos fakulteto dekanė prof. dr. Jelena Stankevičienė.

Remiantis Pasaulio banko tyrimais Lietuvoje yra tik 39% finansiškai išprususių suaugusių, Latvijoje – 48%, Estijoje – 54%. Finansinis raštingumas išlieka vienu svarbiausių Europos Sąjungos prioritetų švietimo srityje. Įvertinant finansų disciplinos žinių svarbą prie Finansų olimpiados idėjos įgyvendinimo taip pat prisidėjo Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje, Švietimo ir mokslo, Finansų ministerijos, Lietuvos bankas bei Lietuvos laisvosios rinkos institutas.

Finansinis išmanymas reikalingas beveik visose gyvenimo srityse

Arminta Saladžienė, Nasdaq vertybinių popierių paslaugų ir technologijų bei verslo kompetencijų centro Vilniuje vadovė pasidžiaugė, matydama tiek daug jaunų ir žingeidžių žmonių, dalyvaujančių olimpiadoje.

„Jūs visi jau esate nugalėtojai vien todėl, kad šiandien esate čia, nes investavote į save ir savo ateitį. Smalsus protas, iniciatyva ir kryptingos pastangos yra būtini siekiant sėkmės bet kurioje profesinėje veikloje. Tikiu, kad jus vienija bendras tikslas – noras pasisemti  kuo daugiau finansų žinių, o galbūt ir susieti savo ateitį su finansų  pasauliu“, - pažymėjo A. Saladžienė.

Oficialioje ceremonijoje įteikiant diplomus ir prizus nugalėtojams „KPMG Baltics“ partneris Domantas Dabulis linkėjo neprarasti domėjimosi finansų disciplina, skatino gilinti žinias, o ateityje net kurti naujus verslus finansų srityse. „OP Corporate Bank“ Lietuvos filialo vadovė Erika Voverė pasidžiaugė, matydama tiek daug moksleivių lankantis jų ir kitų finansinių įmonių biuruose ir galimybe su jais pabendrauti, pasidalinti žiniomis ir pasidomėti, kas įdomu ateities talentams. O Brigita Blavaščiūnienė, „Seesam Insurance AS Lietuvos filialo“ vadovė  pabrėžė, kaip įmonėms svarbu vystyti socialiai atsakingą požiūrį: edukuoti, šviesti moksleivius, skleisti žinią apie finansinio raštingumo svarbą ir auginti finansiškai išprususią jaunąją kartą.

Sudėtingiausia pasirodė užduotis iš verslo finansų, o lengviausia – iš asmeninių

Gausus būrys VGTU Verslo vadybos fakulteto Finansų inžinerijos katedros dėstytojų su Finansų olimpiados Vertinimo komisijos pirmininke doc. dr. Algita Miečinskiene parengė užduotis mokiniams. Į užduočių kūrimą buvo įtraukti ir rėmėjai bei partneriai, kurie pateikė savo pasiūlymus. Iš devynių į finalą kruopščiai atrinktų uždavinių sunkiausias mokiniams pasirodė apie verslo finansus, kuomet reikėjo sudaryti įmonės pelno (nuostolių) ataskaitą ir balansą. Taip pat nemaža dalis moksleivių nežinojo, kad Lietuvos bankas neteikia paskolų verslo įmonėms. Lengviausiai finalo dalyviams sekėsi išspręsti užduotį, kurioje buvo prašoma apskaičiuoti, kiek indėlininkas uždirbs palūkanų per tam tikrą indėlio laikotarpį.

Po olimpiados mokiniai kartu su mokytojais lankėsi verslo centre, kuriame įsikūrę į atsakingos kaimynystės projektą susibūrusios finansų įmonės Nasdaq, „Seesam Insurance AS Lietuvos filialas“, „OP Corporate Bank“ bei „KPMG Baltics“. Verslo centre vyko apdovanojimų ceremonija, kur visiems į finalą atvykusiems mokiniams buvo įteikti pagyrimo raštai ir prizai, o pirmųjų vietų laimėtojai gavo įvairias rėmėjų įsteigtas dovanas. Taip pat nugalėtojai lankysis Finansų ministerijoje – juos pasveikins Finansų ministras Vilius Šapoka. Nebuvo pamiršti ir į finalą kartu su mokiniais atvykę mokytojai. Tuo metu, kai mokiniai sprendė finansų uždavinius, jų mokytojai dalyvavo kvalifikacijos kėlimo kursuose.

Nasdaq, Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU) ir kitos finansų bendrovės balandžio 3 d.  kvietė 9-12 klasių moksleivius iš visų regionų išbandyti savo jėgas pirmą kartą Lietuvoje vykusioje Finansų olimpiadoje.  Pirmajame, nuotoliniame etape dalyvavo beveik 500 moksleivių, o gegužės  5-ąją  dieną,  89 mokiniai, geriausiai pasirodę pirmajame ture, atvyko į finalinį etapą spręsti finansų žinių patikrinimo testą ir uždavinius. Tokio pobūdžio olimpiada Lietuvoje buvo surengta pirmą kartą, o vyresniųjų klasių moksleiviai tarpusavyje varžėsi išmėgindami žinias finansų sistemos, viešųjų, verslo ir asmeninių finansų srityse.